Sigortalılar

Doğum Parası Alma, Çocuk Parası Şartları , SGK SSK Emzirme Yardımı Ne Kadar?

Doğum parası almak için şartlar neler? , Çocuk parası için nereye başvuru yapılır ? Çocuk parası kimlere verilir ve ne kadardır ..

Yeni bebeği olan çalışan annelerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan çocuk parası, doğrum parası ve emzirme yardımı hakkında bu haberimizde çeşitli bilgiler vereceğiz. Devlet tarafından yapılan bu yardım ödeneklerini alabilmek için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekir. Şimdi haberimizde sigortalı anne ve babaların alabileceği çocuk parası tutarları ve başvuru aşamaları hakkında bilgiler sunacağız.

2017 Yılı İçin Doğum Yardımı Ne Kadar?

Yeni doğum yapan anneler için Aile ve Sosyal
Politikalar Bakanlığı desteği ile bir defalığına doğrum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Doğum yardımı her türk vatandaşı anne hiçbir şart aranmadan alabilmektedir. Doğum yardımı parası alabilmek için annenin veya babanın sigortalı olma şartı zorunlu değildir. Yapılacak doğum yardımı ödemesi ise şu şekildedir;

İlk çocuk için 300,00 T.L. ödeme
İkinci çocuk için 400,00 T.L. ödeme
Üçüncü ve üzeri çocuklar için 600,00 T.L. ödeme yapılmaktadır.

Doğum yardımı alabilmek için başvuruyu bizzat veya babanın  Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüklerine veya oturdukları şehrin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirsiniz. Memur olan anneler bu yardımdan yararlanmak için çalışmış oldukları kendi kurumlarına yapmalılar.

2017 Çocuk Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

Çocuk parası sigortalı anne veya babanın çalışmış olduğu işyerinde asgari geçim indirimi üzerinden verilen paradır. Bu ödemeler işveren tarafından yapılmalıdır. İşverenin vergi dairesine ödemesi gereken işçi gelir vergisini asgari geçim indirimi hesabına göre indirdinkten sonra kalanı vergi dairesini hesaplanan tutarı ise işçiye ödemesi gerekmektedir. Alınan AGİ (asgari geçim indirimi) çocuk sayısı ve eşlerin çalışıp çalışmama durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

2017 SSK Emzirme Yardımı Tutarı Ne Kadar (Süt Ödeneği)?

SGK emzirme yardımı sigortalı çalışan ya da bağkurlu olan kadına ve ya eşi çalışmayan sigortalı ya da bağkurlu erkeğe ödenmektedir. SGK emzirme ödeneğini alabilmeniz için  çocuğun doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta priminin olması gerekmektedir.  Bağkurlu kişilerin emzirme yardımı alabilmesi için  geçmiş prim borcu olmaması gerekmektedir.

Emzirme süt ödeneği 2017 yılı için 132,00 TL olarak ödendi.

Emzirme ödeneği (Süt Parası) Ne Kadar Süre İle Ödenir?

Emzirme Ödeneği her çocuk için bir defa verilir eğer cocuklar ikiz veya üçüz ise her çocuk için ayrı ayrı süt (emzirme) parası ödenir.

Emzirme ödeneği (Süt Parası) İçin nereye Başvuru Yapılır?

Emzirme yarıdımı için sizin başvuru yapmanıza gerek kalmıyor doğum yapmış olduğunuz hastane tarafından (Analık Emzirme) raporunu girdikten sonra SGK kurumu bunu işler ve ödenek çıkarır eğer bu durum gecikmiş ise bazı hallerde sistem otomatik onaydan düşmüyor sizin bizzat bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz sigorta müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu