SGK

Doğum Borçlanması Ödeme Amacı İle Kredi Çekme İmkanı Veren Bankalar

Kadın sigortalılar için devletin yapmış olduğu doğum borçlanması hakkı verilen kişilerin bazı şartları taşıması gerektiğini daha önceki yazı başlığımız olan doğum borçlanması nedir, nasıl başvurulur başlıklı haberimizde detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Borçlanma hakkına sahip olunabilmesi imkanı sadece doğumdan önceki günlerde kadının sigorta girişi yapılmış veya adına prim yapılmış kişiler için yapılabilmektedir. Doğum borçlanması yapmak isteyen kadınlar her çocuk için 24 ay yani iki yıl gibi bir süre için borçlanabilmekte ve geriye dönük prim işlemi yapılmış olmaktadır. Bu borçlanma hakkı üç çocuğa kadar yapılabilmekte en fazla 2160 gün olarak doğum borçlanması günü sayıla bilmekte. Doğum yapan kadınlar doğum öncesi ve doğum sonrası kullandıkları izinlerden dolayı bu geçen izinli günler için prim günü sayılmaz buda kadın için emekli olma şartlarından gün eksiği ile karşılaşmasına neden olacaktır. Bu yüzden devletin bu durumdaki kadınlara verdiği hakla bu günleri borçlanarak prim günlerine dahil etmiş olacaktır.  Doğum borçlanması yapma durum olan kadınlarımızın hangi bankalardan borçlanma kredisi kullanabileceği konusunda gelmeden önce  bu konunun iyice anlaşılması amacı ile bir kaç önemli noktaya değineceğiz..

 

Kadınların Doğum Borçlanması Hakkını Kullanabilmesi İçin Şartlar Şunlardır; 

  • Doğum yapan kadının doğumdan önceki günlerde mutlaka sigorta başlangıcının olması gerekir.  (staj ve çıraklık sigorta başlangıcı da kabul edilir)
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten sonraki doğum izni bulunan günlerde adına prim ödenmemiş olmalıdır.
  • Borçlanacağı süre için çocuğun dünyaya sağ gelmiş ve borçlanılacak dönem kadar çocuğun hayatta kalması lazımdır.
  • İlk doğumun ardından iki sene tamamlanmadan ikinci doğumunu da yapan sigortalı kadın, ilk doğumuyla ikinci doğuma kadarki süre ve ikinci doğumdaki hakkı olan iki yılın toplamı kadar olmak üzere borçlanabilmektedir.

Kurumun adınıza hesapladıktan sonra ödemeniz gereken borçlanma tutarını taksit şeklinde ödemeniz mümkün değildir, borçlanma ödemesinin tamamını nakit olarak ilgili banka veya ptt veznelerine yatırmanız gerekmektedir.  Eğer borçlanmanın tamamını hesaplatıp ta siz ödeme esnasında yarınızın veya belirli miktarını öderseniz o ödediğinin gün kadar borçlanma şartı yerine getirilmiş sayılıp sadece tutar kadarı priminiz sayılacaktır.

Doğum borçlanması avantajları nelerdir, doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihini geri çeker mi?

Doğum borçlanmasının kadınlara sağladığı en büyük fayda emekli olabilmeleri için ihtiyacı olan günü hesaplanılarak ihtiyacı olan gün içerisine eklenmesi ve gün şartının yerine getirmesi için bir girişim yapılmış olacak. Borçlanılan prim geriye dönük sigorta süresini çekme durumu var mı diye merak eden okurlarımız için olumsuz cevap vermek zorunda kalacağız, maalesef ki doğrum borçlanması hiç bir şekilde sigorta giriş tarihine geriye çekmez.

Yapılan Doğum Borçlanması Ödemesi İçin Kredi Veren Bankalar Hangisidir ?

Doğum borçlanması başvurusu yapan kişilerin isimlerine toplu halde tahakkuk ettirilen borçlanma tutarları çok yüksek miktarlarda olduğu için sigortalı bu parayı ödeme konusunda zorluk çekebilir, SGK tarafından hesaplanan doğum borçlanması taksitlendirme yapılmadığı için sigortaya bu parayı toplu bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Sigortalı kadınlar yapılan borçlanma sonrasında toplu parayı ödemek için sgk ile anlaşmalı olan banka olup olmadığını ve bu bankalardan doğum borçlanması için kredi çekip çekemeyeceğini araştırmaktadır.  Daha önceleri çıkarılan bazı sgk yasaları kapsamında yaşını doldurmuş ancak prim borçları olan kişiler için çıkarılan ve emekli şartlarını taşıyanların faydalanması amacı ile SGK kurumu ile devlet bankalarından olan ziraat bankası bir anlaşma imzalayarak prim borcu olan kişilerin prim ödemelerini yaparak sigortalının emekli olmasından sonra bu kredi tutarı uygun faizli hali ile emekli maaşlarından her ay tahsil edilmekteydi. Bu kanun kapsamında doğum borçlanması yapmak isteyen kadınlar da eklenerek çocuk sayısına göre doğum borçlanması primleri ödenmesi için yine ziraat bankası bir protokol imzalamış ve kadınlara kredi desteği sunmuştur.  2017 yılında SGK bu kapsamı genişleterek bir devlet bankası daha ile anlaşarak Halkbankıda doğum borçlanması için kredi çeke bilinecek bankalar arasına eklemiştir.  Yani borçlanma hakkına giden kadınlarımızın eğer kredi çekme açısından kredi puan sicillerinde bir sıkıntı yok ise uygun faiz oranlı bir şekilde aşağıda belirttiğimiz bankalardan doğum borçlanması kredisi çekebilirler.

  • Ziraatbank
  • Halkbank

Başvuru işleminden önce yukarıda ismi geçen bankaların bireysel müşteri temsilcilerine başvurarak SGK ile borçlanma protokolü olup olmadığı hakkında bilgi almanızı daha sonradan borçlanma başvurusunu yapmanızı tavsiye ederiz. Bankalardan alacağınız borçlanma kredisi eğer anlaşma haricinde şahsınıza ait bir ihtiyaç kredisi kullanımı olursa faiz oranı biraz daha farklı olacaktır bu husu suda göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hepinize bol sağlıklı günler dileriz..

Musa ŞAHAN

 

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu