EĞİTİM

Dershane Fiyatları 2019 – 2020 Yılı İçin Güncel Tutarlar

Okul seviyesi temel eğitim veya orta öğretim ne olursa olsun sınıflarda öğrencilere verilen derslerin daha iyi öğrenip kavrayabilmesi bazen tam anlamı ile mümkün olmuyor, bu yüzden öğrenci veya öğrenci velileri özel dersler veya etüt olsun dershane hizmeti olsun bu şekilde eğitim hizmeti veren yerlerden yararlanmak isterler. Hele ki üniversiteye hazırlanan gençlerin istedikleri bölümlere veya hedeflerine ulaşabilmesi için dershane eğitimi olmazsa olmazlardandır.  Günümüzde eğitimin ve alınan bilgilerin güncel sınav sistemine uygun olması ve dershane tarafından verilen rehberlik eğitimi çok önemlidir. Peki dershane fiyatları ne kadar dır ? aslında fiyat konusunda bölge veya kuruma göre değişkenlik gösteren kıstaslar vardır, bu kıstaslar etüt merkezleri veya dershanelerin verdikleri ders saatli veya eğitim veren öğretmenin durumuna göre farklılık gösterecektir. Herkesin bildiği veya bir çok yakınımızın gitmiş olduğu final, sınav dershanelerinin yanında her ilde mevcut değişik isimlerdeki isim yapmış dershanelerin fiyatları da yeni yılın gelmesi ile değişmekte ve yükselmektedir. Ülkemizde özel okul temelleri atılması ile Avrupa eğitim sistemine yakın hale getirilmesi için bir çok özel dershane sisteminde değişiklik yapılması zorunlu hale getirilerek bunların dershane eğitiminden özel eğitim sistemine geçişi yapılmıştır.

Dershaneler özel eğitim hizmeti sunan kurumlara çevrildiğinden özel etüt merkezleri ise bu durumdan dolayı her
yıl olduğu gibi artış yapmıştır. Dershane fiyat kıstasları her kuruma göre değişken tutarlarda belirlenmektedir.  Benzer bir şekilde eğitim seviyesi ile aynı seviyede artış gösteren dershane fiyatlarını sürekli olarak engellenememekte sadece yeni eğitim yılı ile birlikte yenilenen fiyatlar üzerinden bir yıl boyunca aynı fiyattan eğitim verilmeye devam edilmektedir.

Öğrencilere eğitim hizmetinin verildiği sınıf ortamı, eğitim düzeyi gibi fiyatların değişimine etki eden bu unsurlar dershanelerin fiyatlarını tespitinde temel unsur olarak baz alınır. Bu fiyatlar üzerinden dershaneler öğrencinin başarı durumuna göre indirimler sunabilmektedir. Belirli sınavlardan yüksek derece yapmış öğrencileri kendi dershanelerine çekerek hem kaliteyi yükseltmek hemde reklam olabilmesi adına bu örenciler özel indirimler ile dershaneden hizmet alabilmektedir.

 

2019/2020 Yılı Dershane Fiyatları

Dershaneler için belirlenen fiyatlar 2019 ve 2020 yılı için alınan çeşitli indirimler yanı sıra öğrencinin okulundaki başarı seviyesi, kardeş indirimi ve seviye belirleme sınavlarında çeşitli derecelere giren öğrenciler için alınan fiyatlar uygun
fiyatlardan seyretmektedir.  Daha önceki yıllarda dershane sayılarının çok olmasından ötürü fiyatları oldukça aşağıya çektiğinden yeni eğitim yılı ile beraber çoğu dershanenin kapatılarak özel eğitim veren yerlere dönüştürülmesi bu yıl ki fiyatların arasından yüksek seviyedeki değişkenliği oldukça etkili olmuştur.
2019 /2020 yılı dershane fiyatlarının ne kadar olduğunu araştıran anne ve babalar için eğitim veren dershane kurumlarının fiyatlarını ve yıllık olarak verilecek ücret rakamları ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.
Bu fiyatlar ortalamadır. İllere göre farklılık gösterebilir. Net Fiyat Dershaneden öğrenilmelidir.

Dershanesine Göre Fiyatlar

 1. Final dershanesinin 2019 /2020 eğitim öğretim yılı için belirlediği yıllık ortalama rakam 6 bin ila 12 bin lira
  arasındadır.
 2. Uğur dershanesinin 2019/2020 eğitim öğretim yılı için belirlediği yıllık ortalama rakam 6 bin 8 bin liradır.
 3.  Sakarya dershanesinin 2019/2020 eğitim öğretim yılı için belirlediği yıllık ortalama rakam 7 bin ile 12 bin
  liradır
 4. Kültür dershanesinin 2019/2020 eğitim öğretim yılı için belirlediği yıllık ortalama rakam 6 bin lira ile 10 bin
  liradır.
 5. Sınav dershanesi 2019-2020 Lise öğrencileri için 10.000 TL. civarındadır.
 6. Fatih dershanesi nin 2019/2020 eğitim öğretim yılı için belirlediği yıllık ortalama rakam 8 bin ile 15 bin
  liradır.

Bir çok kişice ismi duyulan ve bilinen birçok dershanenin öğrenciler için 2019 yılında sundukları fiyat tarifeleri yukarıda sıraladığımız şekildedir. Çok sayıda dershane verdiği eğitim seviyesine ve öğretmen kadrosuna göre farklı aralıklarda fiyat politikası belirlemekte bu fiyatlara en çok etken olan ise verilen eğitim seviyesi olmaktadır. Çocuğunun daha iyi şartlarda eğitim görmesini isteyenler kesenin azını biraz açarak ortalama 6 binden başlayıp 20 bine varan tutarlarda ödemeler yapması gerekmektedir. Tabi dershane eğitimi var diye öğrencilerin gevşemeden eğitimlerine takviye amacı ile gördüklerini tekrar, bol bol test çözme gibi kendisine program ve etkinlikler düzenlemeli.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu