Kredi ve Destekler

Borç Kapatma Kredisi Nereden ve Nasıl Alınır?

Bazı hallerde kişiler gelir ve kazançlarının üst seviyesini aşan hallerde, ihtiyaçlarını karşılamak ve o anlık sıkıntılarını ötelemek için genelde kredi kullanımı yapmayı tercih ediyor.  Ay içerindeki harcamaları için en çok kredi kartı kullanıldığı gibi, araç modeli yükseltilirken veya sıfır yeni araç alırken için taşıt kredisi ve ev sahibi olmak isteyenlerde birikim yaptıkları küçük tutarların üstüne konut kredisi kullanarak ekstra faziler ile borçlu hale düşüyor. Geçen zaman içerisinde kişi gelir ve kazancına oran ile kredi ödemelerini karşılamakta zorluk çekerek sıkıntılar çekmeye başlıyor bu defada yapmış olduğu kredi borçlanmalarını borç kapatma kredisi kullanarak kapatmaya çalışıyor. Peki borç kapatma kredisi nedir nereden nasıl alınır? zararları ve faydaları nedir..


İhtiyaçları gidermenin en kısa ve basit yolu kredi kullanımı yapmakmı ?

Aylık ödemelerini bütçesine göre ayarlayıp ödemeleri düzenli yapan kişiler, bazı durumlarda kazançlarının üstüne çıkan harcamalar için genelde bankalardan kredi çekme telaşına kapılırlar. Bankanın sunmuş olduğu kredi teklifini değerlendirip kullanmanın uygun olduğunun düşünenler  ise planlı hareket etmemeleri durumunda, çoğu zaman kredi taksitlerini öderlerken zorluklar yaşayabiliyor. Bu gibi sıkıntılar ile karşılaşmanın en büyük nedeni ise, kişinin eline geçn net gelirlerine göre kredi ödeme taksit tutarlarının yüksek olmasındandır. Kişi, kredi kullanımı yaparken o zaman ki ihtiyacı kadar kullanıp, gelecekte ortaya çıkabilecek harcamaları göz ardı ettiğinde ve planlanmamış ihtiyaçların şiddetli bir şekilde karşımıza çıktığı zaman harcamalarını kredi ödememi yoksa bu ihtiyaçlarını kapatma arasında çelişkide kalarak kredi ödeme de zorluk çekmeye başlar, tabi bu sırada borç çemberine düşen kişi aylık kredi ödemelerini öteleme veya tutar olarak küçülterek kendisini rahatlatma yolları ararlar.

Borç Kapatma Kredisi Kullanırken İzlenmesi Gereken Yollar

Kredi borcu kapatmak için başka bankalardan kredi kullanımı yapmak tüm bankaların yakından incelediği, kredi türleridir. Bankalar ekonomik olarak para ile para kazanma politikası gereği borçluların ilgisini çekerek borç transferi kampanyaları yaparlar. Bu krediler uygun faiz oranları ile sunulup diğer bankadaki kredilerin toplanıp kapatılması için, kendi bankasından yeni bir kredi kullandırım yolu izlerler. Bu kredi türü borç kapatma kredisi adı altında müşterilere pazarlanmaktadır. Bazı bankaların sunduğu bu kredilerin faiz oranları piyasa faizine göre oldukça avantajlı olabiliyor. Bu tür bir krediye başvurup kullanmak için tüm kredi borçlarının güncel kapama bakiyeleri ilgili bankalardan alınıp, gelir belgesi ile kapatma kredisinin çekileceği bankaya başvurarak değerlendirmeye tabi tutulmak gerekiyor. Kapatma kredisi başvurusu olumlu sonuçlanırsa, size bu kredi nakit para çeklinde değilde havale, EFT yolu ile borcun bulunduğu bankalardaki kredi hesabına “kapatma ödemesi” şeklinde gerçekleşiyor.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu