Kredi ve Destekler

Bankanın Kart Üzerindeki Son Kullanım Tarihi Sona Erince Ne Olur

Bankalar tarafından müşerilerine para çekmeleri veya alışveiş karşılığını ödemeleri için vermiş olduğu banka kartları ön bölümünde bulunan ay ve yılı gösteren rakamlar, banka tarafından karta tanımlanan kullanım süresinin ne zaman dolacağını bildiren tarihtir. Bu tarihler bankalar tarafından karar verilirken tamamen bankanın kendi istekleri dahilindedir. Bankaların bazısı vermiş oldukları kartlara 3 senelik bir kart kullanım kotası verirken, bazı bankalarda 10 sene gibi bir kart kullanım zamanı tanımlar. Banka kartını yeni alan kişiler veya uzun süredir o bankanın kartını kullanan kişiler kartın son kullanım süresinin ne zaman sona ereceğini kontrol edip takibini yapmalıdır. Peki banka kartı son kullanım tarihi sona erdiğinde ne olur ne gibi sorunlar ile karşı karşıya kalırız. Kart kullanırken en çok dikkat etmemiz gereken konu son kullanma tarihi gelmeden gereken işlemleri kendimiz yapmalıyız. Yoksa hiç beklemediğiniz bir anda banka ve para ile ilgili yapacağınız işlemlerde sorun yaşayıp sıkıntılar çekebilirsiniz.

Banka kartı kullanım süresi dolmadan, bankanız tarafından adınıza yeni bir kart hazırlanarak otomatik olarak kurye ile adınıza teslim etmesi gerekmektedir. Bu süre ortalama olarak, kart basım ve gönderim vaktinide göze alırsak kartınızın son kullanım tarihi gelmeden 1 veya 2 ay öncesinden size mesaj olarak haber verilmesi ve adresinize posta ile yeni kartınızın gönderilmesi gerekmektedir. Fakat genelde bir çok kez bankalar bu çalışmada çok ağır kalarak kart müşterisine bu bilgiyi sunmamaktadır. Müşteriler ise karını kullanmak amacı ile ATM’de veya alışveriş sırasında pos cihazında kullanacağı sırada, kartın kullanım süresi bitmiş olduğu için sorun ile karşılaşacaklar ve hatta kartla hiçbir işlem yapamayıp mağduriyet yaşayacaktır. Bu gibi sorunlar yüzünden tadınızı kaçırıp kendinizi üzeceğinize kartınız ile ilgili yenileme işlemini bankadan bilgi beklemeden, kendiniz banka şubesine başvuru yaparak ya da müşteri hizmetlerini telefonla arayarak yeni kartınızı talep ediniz.

Son kullanım tarihi dolmuş olan kartın yerine gönderilen yeni karttan herhan gibi ücret alınır mı?

Son kullanım süresi biten kart için bankaya yeni kart talebinde bulunduktan sonra, banka adınıza yeni bir kart basıp yollayacaktır. Düzenlenen yeni kart için masraflar ve kart ücretinin alınması ile ilgili bankadan bankaya farklı prosedürler uygulanmaktadır. Bazı bankalar kart yenileme işlemini haber vermeden düzelneyerek kart göndermekte ve bununla kalmayarak bu kart masraflarını müşterinin isteğine bırakmadan hesabından otomatik olarak mahsup etmektedir. Bazı bankalar ise bu konuda daha çok müşterinin lehine hareket edip müşterinin isteği doğrultusunda kart göndermekte ve dahası müşteri memnuyeti için  bu karttan ücret talep etmemektedir.

Son kullanım tarihi geçmiş kart ne yapılmalı?

Banka kartınızın son kullanım tarihi bitmiş ise size bankanız tarafından yeni kart gönderimi gerçekleşmediyse, o zaman eski kartnızı üzerinizde bulundurmanızın hiçbir anlamı kalmamıştır. Bu kartınız kullanıma kapandığından ondan kurtulabilirsiniz. Zaten kullanım süresi dolan kartların kullanımı durumunda  biten kartları ATM makineleri yuttuğu için kartınız geri iade edilmeyecektir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu