BAŞVURULAR

Bağkurlu Çalışan Kişi Süt Parası Başvurusu Yapabilir mi ?

İş kanununa göre emzirme ödeneği olarak ta geçen süt parası anne ve anne adaylarının bilgilenmesi gereken bir konudur.  Bağ-Kur veya SSK’ya bağlı çalışan anneler bu ödeneği alabilir. E-devlet üzerinden başvuru ile kolaylıkla alınabilecek ödeneği alabilmeniz için gerekli şartları alt başlıklarda açıklayacağız.  

Bağ-Kur ve SSK’lı Annelere verilen yardımlar nelerdir? 

 • Doğum Parası
 • Doğum Yardımı
 • Süt Parası

Tüm başvurular için e-devlet şifreniz den başvuru yapabilirsiniz. Özellikle doğum yardımı için çok fazla şart aramamaktır. Çocuk başına bir sefer alabileceğiniz yardım bir çocuk için 300 Türk lirası ikinci çocuk için 400 Türk lirası ve üçüncü çocuk için ise 600 Türk lirasıdır.  Ve bu yardım doğum parası ve süt parasının aksine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı’na verilmektedir. 

Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası SSK ya da Bağ-Kur Emekli Sandığı’na bağlı olarak verilmektedir. Doğum parasından farkı ise annenin sigortalı olarak çalışması gerektiğidir. Yâda babanın SGK’ ya yâda Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışması yeterlidir. 

2019 yılında Bağ kur çalışanları Süt Parası Alabilir mi? 

Eğer evli ve Bağ-Kur’lu bir çalışan iseniz; bebeğiniz doğduktan sonra süt parası alabilir misiniz? Anne ve anne adayları için bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi son günlerde evli ve çalışan anneler için oldukça avantajlı kanunlar yürürlüğe girmiştir. Özellikle doğum yardımları kanunlar ile resmi hale getirilmiştir. 5510 sayılı kanun ile resmileştirilen kanun tasarısı içinde yer alan 15. Madde tamamen anne ve anne adaylarını destekleyicidir. Bağ-Kur’lu iseniz ve doğum parası almak istiyorsanız; 

 • Doğumdan önce en az 90 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir.  
 • Doğum öncesinde izne çıktıysanız; bu tarihler arasında çalışmamış olmanız gerekir! 
 • 5510 sayılı kanun incelendiğinde; 
  • Mevzuata göre çeşitli kazaların yaşanması halinde, mesleki hasalıklar yaşamış olanlar,
  • Doğum yapmış olanlar doğum parası alabilirler… 

Bağ-Kur doğum parası toplamda annelere 112 günlük ödeme yapılmaktadır. Annenin brüt günlük çalışma ödeme ücretine göre hesaplanmaktadır.  

Bağ-Kur’lu olup, süt parası alabilecek annelerin çalıştığı yerlerin şartları nelerdir? 

 • Gelir vergisi mükellefi veya Esnaf ve sanatkâr odasına kayıtlı veya Tarım Bağ-Kur’lusu iseniz 5510 sayılı mevzuata göre süt parası alabilirsiniz. 
 • Mevzuata göre eğer eşiniz çalışmıyor ise; anneler süt parası alabilmektedir. 

5510 sayılı kanunun açıklaması aşağıdaki şekildedir; 

Ssk veya bağ-kur kadına veya ssk veya bağ-kur olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı olan erkeğe, 5510 sayılı kanun ve bu kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bölümleri kapsamında bulunan sigortalılar; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için (yaşaması şartı ile) doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan onayı ile emzirme ödeneği verilir. 

Süt Parası Kimlere Verilir? Bağ-Kur’lular ne kadar süt parası alır? 

Süt parası tek seferlik verilen bir destektir. Peki, süt parasını kimler alabilir? Aşağıdaki şartları karşılayan SSK ve BAĞ-KUR’lu anneler süt parası almaya hak kazanacaktır. 

 • İlk şart baba ya da annenin bağ-kur’lu olmasıdır.
 • Bağ- Kur sigortalısı anne ya da babanın doğumdan önceki bir sene içerisinde en az ay kısa vadeli sigorta şeklinde sigorta primi ödemiş olması gereklidir.  
 • Resmi olarak evli olmanız gerekmektedir.
 • Yeni doğum yapmış annelere verilmektedir. 
 • Bağ-Kur prim borcunuzun bulunmaması gerekir. 
 • Elbette süt parası alınabilmesi için çocuğun yaşaması da gerekmektedir.

Küçük bir not E-devlet Aracılığı İle süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 2019 yılı süt parası meblağı belli oldu.  Aşağıda yıllara göre Bağ-Kur ve SGK güvenceli annelere verilen süt parası yardımı detaylarını paylaşıyoruz. 

2016 – 122 TL
2017 – 133 TL
2018 – 149 TL
2019– 180 TL

 

Süt parasını alabilmek için 5 yıl içinde başvuru yapabilirsiniz.  5 yılın sonunda ödeneği kullanmazsanız, hakkınız sigortaya devrolur. 

Süt parası hangi bankaya yatıyor? 

Anne ya da babanın Ziraat Bankasındaki tanımlı hesabına yatırılabilir. Ancak banka hesabınız yoksa size en yakın PTT şubelerinden çekebilirsiniz. Doğum sonrasında E-Devlet şifrenizden giriş yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.  Ardından her ayın 8’i ve 14’ü arasında süt parası hesapta olacaktır. Annenin çalışmadığı durumlarda babanın güvencesinden faydalanan anneye süt parası yatar ve anne bu parayı alabilir. 


 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu