4/B (Bağ-Kur)SGK

Bağ-Kur Tescili İçin Geçmiş Oda, Vergi ve Şirket Ortaklığı Kayıtlarına İlişkin Emsal Dava ve Dilekçeler

Şu günlerde yapılan torba yasa ve getirilen aflar ile birlikte daha önce vergi veya oda tescil kayıtlarına göre geriye dönük bağkurlu sayılması ve bu sürelerin borçlanılması konusunda bir çok kişinin beklentisi ve bakanlığın bu konu hakkında yapacakları çalışmaları beklemektedir. Maalesef bir çok kişinin beklediği geçmiş kayıtlara istinaden Bağ-Kur tescili yapılması ile ilgili bir düzenlemenin torba kanunlarla yapılması hakkında bir düzenleme görünmüyor.

Bağ kur Kaydı Geriye Dönük Borcu ve Kaydı Silinenler Mahkemeye Başvuru Yaparak Tekrar Canlandırabilir mi ?

SGK mevzuatına göre 2008 yılından önce bir şirkette hisse durumundan dolayı ortaklığı ortaklığı, vergi kaydı veya odalarda kayıtları bulunan fakat 01.10.2008 tarihine kadar bu kayıtlar ile SGK merkezlerinden Bağ-Kur tescilinde bulunmayan kişilerin bu kayıtlara istinaden 5510 Sayılı Kanuna göre tescil yaptırabilme hakları yok. Bu durumda olan kişiler mahkemeye açacakları dava başvurusu ile geçmiş dönem vergi kaydı, oda kayıt tescili ve şirket hissesinden dolayı ortaklıklarından dolayı Bağ-Kur tescili yapılabilir mi? Geriye dönük tescil hakkında kazanılan davalar var mı? dava açılırsa sonucu ne olur? bu konu hakkında emsal davalar ve sonuçları hakkında örnek ve yazılar:

Bağ kur İçin Açılmış Emsal Dava Örnekleri

Geçmişe dönük oda, vergi ve şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kur tescili yapılabilmesi ile ilgili Yargıtay tarafından sonuçlanan ve emsal sayılabilecek çok önemli bir kararı var.

İlgili davada davacı 05.12.1989-04.10.2000 tarihleri arasındaki vergi kaydına istinaden Bağ-Kur tescilinin açılabilmesi için dava açmıştır.

Söz konusu davada Yargıtay davacı lehine karar vermiş ve 05.12.1989-04.10.2000 tarihleri arası için Bağ-Kur tescilinin yapılabileceği hükmüne varmıştır.

Dava akışını ve sonucunun incelediğiniz zaman olumlu şekilde ve lehinize emsal göstererek kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Bu şekilde durumu olanlar dava açarak haklarını savunabilir, ve hiç bir şey yapmadan kaybedecekleri haklarını dava başvurusu yaparak hak kazanabilirler.

[maxbutton id=”2″ url=”http://www.musavirsahan.com/wp-content/uploads/2017/11/BAĞKUR-GEÇMİŞ-DÖNEM-ODA-VERGİ-VE-ŞİRKET-ORTAKLIĞI-KAYDI-TESCİLİ-İÇİN-EMSAL-DAVA.pdf” text=”BAĞKUR TESCİLİ EMSAL DAVA” ]

BAĞKUR-GEÇMİŞ-DÖNEM-ODA-VERGİ-VE-ŞİRKET-ORTAKLIĞI-KAYDI-TESCİLİ-İÇİN-EMSAL-DAVA

[maxbutton id=”1″ url=”http://www.musavirsahan.com/wp-content/uploads/2017/11/BAĞKUR-GEÇMİŞ-KAYITLAR-İÇİN-DAVA-DİLEKÇESİ.docx” text=”Dava Dilekçesi Örneği” ]

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu