Pratik Bilgiler

Araç Rehin Sorgulama

Yeni araç almak isteyenler için büyük önem taşıyan araç sorgulama işlemi oldukça kolaylaştırılmıştır. Yeni araç almak ikinci el araç almak isteyenlerin mutlaka araç rehin sorgulama işlemini yapmaları gerekmektedir. Son günlerde oldukça gelişen teknolojiler sayesinde araç ya da plaka sorgulama işlemi son derece basit bir işlem olmuştur. Alınmak istenilen bir araç E-Devlet sistemi çerçevesinde ya da kısa mesaj ile aracın üstünde bulunan trafik cezası, trafik kazası ya da hasar kaydı olup olmadığı ve ya araca ait rehin borcu olup olmadığı öğrenilebilir.

Araç Rehin Sorgulama Önemi

İkinci elden yeni bir araç almak isteyen kişiler almak istedikleri araçların geçmiş dönemde yapmış olduğu kazaları ve trafik borçlarını öğrenmelerinde büyük fayda var. Bu hususlar aracın fiyatını etkilediği için alıcılar araçlarını alırken bu hususları araştırmaları gerekmektedir. Araç sorgula işlemleri çok kolay bir şekilde yapıldığı için araç alıcıları basit bir işlem ile araç rehin sorgulama yaparak almak istedikleri araçlar hakkında gerekli olan bütün bilgileri zahmetsizce öğrenmiş ve bu tür araç dolandırıcılarının tuzağına düşmemiş olurlar.

Araç Rehin Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el piyasasından yeni araç almak isteyen kişiler araç rehin sorgulama işlemini önemseyerek bu işlemi yapmaları gerekmektedir. Sorgulama işlemi oldukça kolay olduğun için araç almak isteyenler bu sorgulama işlemi sonucunda almak istedikleri araçları hakkında geniş kapsamlı bilgi almış olacaklardır. Araç almak isteyen kişiler araçlarını almadan önce E- Devlet sistemi ile araç üstünde bulunan trafik kazası ve ya trafik cezası olup olmadığını E- Devlet sistemine girerek bir tık ile öğrenebilirler. Ya da araç almak isteyenler almak istedikleri araç sorgulamasını kısa mesaj ile de öğrenebilme olanağını da kullanabilirler. Araç ya da plaka sorgulama işlemini mesaj yolu ile öğrenmek isteyen kişiler 6 TL mesaj ücreti karşılığında işlem gerçekleştirebilirler. Pek çok telefon operatörü ile anlaşmalı olan bu mesaj sistemi ile araç sorgulama sistemine kısa mesaj olarak almak istedikleri aracın plaka numarasını yazarak göndermeleri yeterli oluyor. Bu mesajın cevabında plakası sorgulanan aracın geçmişte olan bütün kaza borçları veya aracın üzerinde bulunan rehin borçları trafik cezası borçları varsa mesaj yolu ile öğrenilmiş olunuyor. Bu sistem ikinci el oto alım satım sektöründe olası bir dolandırıcılığın önüne geçmek için geliştirilmiş faydalı bir sistem olarak vatandaşlara hizmet veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu