Pratik Bilgiler

Araç Plakası Yardımı İle Araç Sahibi Öğrenme

Plakadan araç sahibi öğrenme günümüzde özellikle ikinci el temiz araç almak isteyen kişiler için önem taşımaktadır.  İkinci el araçlarda olası çalıntı durumlarını engellemek, araç sahibini bularak hakkında araştırma yapmak için önem kazanan bir durum. Ancak satın alma işlemi öncesinde bunu doğrudan yapmak mümkün olmadığı için bazı yöntemlerin varlığı sorgulanıyor. Bu noktada da internet üzerinden araştırma konusu gündeme geliyor.

Plaka  Sorgulamasının Amacı

Araç plaka sorgulama işlemi birçok kişinin önem verdiği bir konudur. Plaka bir aracın hakkındaki birçok detayı öğrenmek için uygun bir kayıt ortaı yaratmaktadır.  Bu nedenle de  plakadan birçok kişi detaylar görmek istemektedir. Bu şekilde kendilerini güvence altına almak istemekte ve ileride araç kaynaklı sorunların önüne geçmek talebinde bulunmaya çalışmaktadır. Plaka sorgulaması ile araçlarla ilgili borç bilgileri edinilebilmekte ve bu şekilde ödemeler de takip edilebilmektedir. Örneğin bir aracı ikinci el almadan önce bu şekilde borç sorgulaması yapmak sizin gereksiz ödemeler yapmanızı engeller. Yani başka birinin kullanımından kaynaklanan ek ödemelerde bu şekilde kaçınmış olursunuz.

Neden Araç İsmi Sorgulanır

 Araç sahibini öğrenme ihtiyacı, araçta suç teşkil eden olaylar meydana geldiği zaman önem kazanabilmektedir. Örneğin aracınıza çarpan ve sonra kaçan kişiyi plakadan öğrenmek istersiniz. Bu şekilde şikayet etmek için zemin hazırlanabilir. Ayrıca gasp durumlarında ya da diğer hallerde araç sahibi bilmek gerekebilir. ancak araç sahiplerinin bilgileri Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapsanız bile kişisel veri olması nedeniyle başka kişilerle paylaşılmamaktadır.  Bunun da temel edeni mülk hakkını koruma amaçlıdır. Yani bir şey sahibi olan bir kişinin kişisel bilgilerini koruma hakkı nedeniyle bu bilgi paylaşımı olmaz.

 

Plaka Sorgulama İle Araç Sahbi Öğrenilir Mi

Plaka sorgulama ile araç sahibi öğrenmek şu anki sistemde mümkün değildir. Yani internet üzerinden ilgili siteye giriş yapılmasının ardından plakadan araç borcu takip edilebilmektedir. Ancak araç sahibi ismi görülmemektedir. Bunun da temel nedeni araç sahiplerinin kişisel bilgisi olmasıdır. Plaka borcu nerden alındığı gibi detaylar e devlet üzerinden görülürken diğer detaylar, isim gibi durumlar görülmez.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu