Pratik Bilgiler

AK Parti üyelik işlemi, Ak partiye üye işlemi nasıl ve nereden yapılır ?

2018 yılı seçimleri yaklaştı ve hatta erken seçim kararı ile iki ay gibi bir süre sonra seçim yapılması planlanmakta. Seçmende bir yandan seçim propagandası yapan partilerin yarışını takip ederken, kafalarına yatan veya görüş olarak aynı fikirleri paylaşan parti gönüldaşları oy verecekleri siyasi parti için oy kullanmaktan öte partiye kayıtlı üye olmak istiyor.  Parti üyeliği alan ve seçimler ile birlikte üyelik işlemlerine hız veren partilerden birisi de ak partidir. Peki ak parti üyeliği nasıl yapılır, ak partiye üyelik nereden ve hangi evrakları ile yapılmakta tüm detaylar haberlerde.

Ak Parti Üyelik İşlemi Nasıl Yapılır ?

Türkiye’de 2001 yılından bu yana iktidarla olan merkezi sağ görüşlü Adalet ve Kalkınma Partisi yani kısa ismi ile AKP seçimlerde seçmenlerin karşısına logo olarak simgesi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampul ve parti ismi ile oy pusulasına basılmakta. Ak Partinin izlediği siyasi ve ekonomik anlamda yaptığı hamleler ile Türkiye’deki seçmenin yarısı gibi bir seçmene sahip olmakla birlikte seçimlerin genelinde birinci sırada bitiren parti olmayı başarmıştır. Parti Tüzüğünde genel başkan olarak Recep Tayyip Erdoğan geçmektedir.  Partinin izlediği olumlu politikalar ile gönlünü kazandığı seçmenlerin de partiye üye olması sağlanarak teşkilatların seçmene yönelik çalışmalarına hız kazandırmasına sebep olmuştur. Ve bir çok seçmen de Ak partiye nasıl üye olunacağını ve başvurusunu ne şekilde sunacağını bilmemektedir.

Ak Parti’ye Üyelik İşlemleri Sırası İle ; 

  1. Partiye üye olabilmeniz için TC vatandaşı olmanız şarttır
  2. Kimliğini ile birlikte üye olmak istediğini AK parti il veya ilçe teşkilat binasına giderek parti üyelik formu dolduracaksınız.
  3. Parti üyelik işlemlerinizin takibini E-Devlet panelinden siyasi parti üyeliği kelimesini aratarak öğrenebilirsiniz.

Siyasi Partiler Kanunu ile diğer ilgili yasalarda parti üyesi olamayacakları açıkça belirtilmiş olanlar dışında :

  1. Partinin Tüzük ve Programını kabul ettiğini, gücü, bilgi ve tecrübeleri nispetinde parti çalışmalarına katılmayı üyelik giriş beyannamesinde beyan ve taahhüt eden,
  2. On sekiz yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip olan,
  3. Başka bir siyasi partide üyelik kaydı olmayan,
  4. Partiye belirli bir üyelik aidatı ödemeyi taahhüt eden, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı herkes, AK PARTİ üyesi olabilir.”

Ak Parti Üyelik İçin Para veya Aidat Alınıyor mu ?

Ak Parti üyelik aidatı partice belirlenen tutarlar ve üye olmak isteyen kişinin durumuna göre değişkenlik göstermek ile birlikte  en az 1.00 TL ve en fazlada 2.000 TL alınmaktadır. Partice belirlenen üyelik para miktarları alt ve üst sınırı her sene değişen TÜFE oranı baz alınarak arttırılmakta.

sizler için hazırladığımız Ak Parti üyelik başvurusu nasıl yapılır, Ak Parti üye olma şartları nelerdir başlıklı konumuzun içeriğinde sizlere aklınıza takılan sorular hakkında aydınlatmak istedik . Yine konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi alt kısımda bulunan yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu