Pratik Bilgiler

Aile hekimi değiştirme işlemleri, yeni aile hekimi öğrenme

Taşınma Ve Diğer Nedenle Aile Hekimi Değiştirme ​Aile hekimliği son yıllarda önem kazanan ve uygulamalarda değişiklikleri de barındıran bir kurumdur. İkamet yerinin en yakınlarındaki aile hekimliklerinden bazı hastalıkların tedavisi için başvurular yapılabilir. Özellikle 2011 yılından bu yana yoğun şekilde sürdürülen çalışmalar kolay şekilde ikamet yerine yakın yerlerden hizmet almayı hedeflemektedir. Koruyucu sağlık hizmeti gibi de düşünülecek bu işlemlerde kişilerin ikameti temel alındığı için  yer değişikliği gibi durumlarda bunu yapmak üzere birtakım işlemler de gerekmektedir. Ancak ikamet değişikliği olduğu zaman öncelikle yeni adreste kayıt olmak, sistemde bunun görülmesi ve başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi halde yer eğişikliği otomatik olarak aile hekimini değiştirmek mümkün olmamakta değişiklik kayıtlara geçmediğinde de bir şey ifade etmemektedir.

Aile Hekimliği  Kapsamı

Aile hekimliği  hem bireysel hem de aile kapsamında çok yönlü şekilde hizmet veren bir alandır.  Her ya  grubu için her  türlü hastalığı kapsamında almaktadır. Temel amacı hem bireye hem de ailelere ilk aşamalarda verilen koruyucu sağlık hizmetlerini sunmak, bir hastalığın erken tanı ve teşhisini yapmaktır. Toplumda yaşam kalitesinin ve sağlık seviyesinin ilerlemesi için aile hekimlerinin ve bu kurumların önemi son derece büyüktür. Risk altındaki kişilerin takip edilmesi, gereken zamanda bakım ve tedavilerinin sağlanması, kritik bir aşamadır ve aile hekimliği bunu yapar. Yani birinci basamak tedavi yöntemleri için bu uygulamalara ihtiyaç vardır ve temel olarak bu kurumlar destek verir.Daha  sonraki aşamalarda bir sonraki tedavi için diğer kurumlara yönlendirme olabilmektedir.

 Aile Hekimi Öğrenme

Sağlık Bakanlığı’nın resmi İnternet sitesinden aile hekimi öğrenme mümkündür. Hangi aile hekimine bağlıysanız ikametgaha göre karşınıza bu çıkacaktır. T.C Kimlik Numarası girişi yapılmasının ardından online hekimlik sorgulaması yapılabilir. Buradan hangi sağlık ocağı olduğu bulunacaktır.

 

Aile Hekimi Değiştirme 

Bazı nedenlerle bir yerden başka bir yere taşınma gerektiği zaman yeni gidilen yerde kayıt yaptırmanız ve aile hekimi değişikliği için başvuru yapmanız gerekir. Değiştirme formu dilekçesi ile yapılan bu işlemde bilgilerin doğru girilmesi önemlidir.  Değişiklik sonrası yeni adresinizin neresi olduğunu kaydederek değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Dilekçe 3 nüsha olacaktır ve bunun biri sizde kalır, iğeri aile hekiminde ve diğeri de Toplum Sağlığı Merkezine gönderilmektedir.

Başvuru Ne Zaman Yapılır

Aile hekimi değişikliği için başvuru yapılması belli bir süre içerisinde gerçekleşmelidir. Başvurudan hemen sonuç almak isteyenler her ayın 20 sine kadar bunu yapmalıdır. Ayrıca sadece yer değiştirme değil hizmetlerden memnun olmama gibi nedenlerle de değişiklik talep edildiği zaman aynı prosedür geçerli olacaktır. Yani dilekçe yazılır ve belirtilen tarihte başvuru gerçekleşir. Ancak hemen geri dönüş değil de 3 ay kadar bekleme sonrasında değişiklik olacaktır. Taşınma ile gelen  başvurularda daha öncelikli işlem yapılmalıdır. Yeni yer için kaydınızı yaptırmanızın ardından  Aile Hekimi Bilgi Sistemi  kaydı gerçekleşir ve siz de dilerseniz kontrolleri yapabilirsiniz. Yeni yerdeki kaydınız dan emin olduktan sonra aile hekiminize başvuru yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçe Örneği  Nereden Bulunur

Aile hekimi değiştirme için dilekçe  İnternet üzerinde kolay ve hızlı şekilde temin edilebilir. Genellikle PDF formatı ile indirme yapılır. E devlet sayfamızdan da kayıt sonrası süreçleri takip edebilirsiniz. Ancak merak edilen bir soru da aile hekiminin online değiştirilmesinin mümkünlüğüdür. Ne yazık ki şu an böyle bir durum söz konusu değildir. Aile Hekimi Değiştirme Formu İndir

 

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu