BAŞVURULAR

A 101 Eleman Alımı

A 101 hiç şüphesiz Türkiye’nin en büyük market zinciridir. Tam olarak 7300 şubesi bulunur. Mutlaka her il ve beldede bir tane şubesi vardır. Bu büyük market zinciri, ülkeye büyük istihdamlar sağlamaktadır. Bu dev alışveriş markası dünya pazarında da büyük öneme sahiptir. 13 hissedardan oluşan bu dev şirket, yıllık 7.2 milyon dolar ciro yapmaktadır. Haliyle her geçen gün yeni şubeler açılıyor. Buda istihdamı arttırıp, iş olanaklarını yükseltiyor. Buda Türkiye’deki işsizliği büyük oranda düşürüyor. Bu dev alışveriş şirketi eğitimli insanları ayırt etmeksizin işe alıyor. Yani işe alınan bir kişi yüksek lisansta yapmış da veya ilkokul mezunu da olabilir.

Rutin A 101 Elemanı Çalışma Sistemi

Bu işe girenler sabah sekiz akşam on mesai saatleri arasında çalışmaktadır. Buda on iki saatlik bir çalışma düzenidir. Öğlen 1 saat mola verilir. Bu molada namazını kılmak isteyen veya yemek yemek isteyenler yararlanır. Çalışan kişinin isteğine göre maaş alınır. İki maaş türü vardır. Haftalık veya aylık alınır. Haftalık maaş için 5 gün çalışmak gerekir. Aylık maaş için 22 gün çalışmak şarttır. Bayram veya ulusal tatillerde 5 gün izin verilir. Eğer bayramda çalışmak isteyen olursa, iki kat maaş verilir. Bir markette yedi veya on kişi arasında eleman çalıştırılır. Maaşlar düzenli olarak ayın beşinde yatırılır. İsteğe göre insanlar maaşını çekebilir.

Sigorta Ve Primlerin Yatırılması

Sigortalar asgari ücret bazından yatırılır. Yıllık kazanılan miktarının %9’u devlete vergi olarak verilmektedir. Primler sadece aylık maaş alanlara yatırılır. Düzenli olarak çalışılırsa emekli olabilmek mümkün. Kadınlarda yirmi yıl erkeklerde otuz yıl olmak üzere prim yatırılır. Eğer bir kişi zorunlu nedenlerden dolayı işten ayrılmak isterse tazminatını alabilir. Tazminat her sene çalıştığı ücretin %12’si alınarak hesaplanır. Bu durumda elemanlar işten ayrılırken belli bir ücret alabilir. Bu yöntem, hem kalifiye eleman çeker hem de müşteri çeker. Haftada 2 gün cumartesi ve pazar olmak üzere tatil verilir. Bu tatillerde çalışmak isteyen aynı ulusal tatil gibi çift günlük parası alır. Şartlar iyileştirilmiştir. Bu yüzden ilanlarda A 101 eleman aranıyor yazısı görülmektedir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu