EKONOMİSGK

2023 Yılı için düşünülen Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?

2023 için Asgari ücret zammı yüksek enflasyonda göz önünde bulundurularak iki net rakam verildi! 2023 asgari ücret için 9.350 TL duyurusu geldi: Tarih verildi

Bir çok kişinin merakla takip ettiği 2023 asgari ücret zammı için son toplantılar yapılarak net bir rakam açıklamasına çok az bir gün kaldı. 2023 asgari ücret tutarının karara bağlanması için ilk toplantı 7 Aralık’ta yapılmıştı. Bakan Bilgin’in ‘enflasyon’ içerikli yaptığı konuşma sonrası öngörülen 2 formülü getirirken bu doğrultuda yeni zam oranı temmuz zammı veya yıllık enflasyon baz alınarak belirleneceği aktarıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözü ile 2 formül gündeme geldi. TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay da konuşmasında “kırmızı çizgi” olarak Asgari Ücretin en az 7 bin 785 TL’yi bulması gerektiğini öne sürdü ve hesaplar yeniden yapıldı.

Tüm bunların yanı sıra “2023’te asgari ücret ne kadar olacak” sorusunun tartışıldığı formüller ve rakamlar da paylaşıldı.

9.350 TL DETAYLARI VAR

Bakan Bilgin, asgari ücret için düşünülen rakam sorusuna binaen “İşçilerimiz, Türkiye’nin emekçileri şundan emin olsun: Onların enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözlerini söylemişti. Bu açıklama, iki hesaplama olasılığını akıllara getirdi. Bu noktada yapılacak hesaplama formüllerden biri asgari ücrete yıllık enflasyon artış oranında zam uygulanması. Show TV’ haberlerde verilen bilgilere göre ; yıl sonu enflasyon beklentisi tahmini olarak yüzde 65-70 seviyelerinde. Eğer bu oranlar öngörülerek bir artış hesaplaması yapılacaksa yine enflasyon oranlarına göre belirlenirse bir çok sigortalının alacağı yeni maaşı en az 9 bin 350 TL’ye yükselecek.

Akıllara gelen diğer formül ise 2022 yılı temmuzdaki artışın yıllık enflasyonu üstüne eklenmesi. Asgari ücrete temmuzda yüzde 30 zam yapılmıştı. Buna göre, ikinci formülün uygulanması durumunda asgari ücrete uygulanacak zam oranı yüzde 40 olacak.

Asgari ücrete en az yüzde 40 oranında zam yapılması olasılığı daha çok ağır basıyor. Bu rakama 10 puanlık refah payı da eklenerek zam oranının yüzde 50’yi bulabileceği konuşuluyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN 8 BİN TL KULİSLERDEN SIZDI

Çalışma Bakanlığı asgari ücret belirlemesi yaparken orta yollu bir rakam belirlemek amacı ile bir yandan işçi diğer yandan da yapılacak zam sonrasında asgari ücretin işverene maliyeti açısından da bir önem arz ettiğinden işverenin nabzını tutuyor. Yapılan ankette öne çıkan 8 bin TL olduğu kulislerden duyulan rakamlar arasında yer alıyor.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu