SGK

2018 Yılı SGK SSK Yurt Dışı Borçlanması Ne Kadar ?

Yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar ?, 2018 yurtdışı borçlanma alt sınır ve üst sınır günlük ne kadar hesaplanıyor, yurtdışı borçlanma şartları.

2018 yılı için çalışanlara verilecek asgari brüt ve net ücret kesinleşmesinden sonra yurt dışında çalışma sürelerini çalışma belgeleri ile kanıtlayan kişilere Türkiye ile aralarında anlaşmalı ülkelerde çalışmış kişilere sunulan yurt dışı borçlanması tutarı 2018 yılı için en düşük tahmini olarak 21,64 TL  olacağını düşünmekteyiz en yüksek tutarın ise 162,32 TL.  civarlarında olabilir..

2018 Yurt Dışı Borçlanması Ne Kadar ?

  • 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yurt dışı borçlanma talebinde bulunacakların bir günlük yurt dışı hizmet borçlanması için ödeyecekleri en düşük tutar;21,64 TL 
  • 01 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yurt dışı borçlanma talebinde bulunacakların bir günlük yurt dışı hizmet borçlanması için ödeyecekleri en yüksek tutar; 162,32 TL  

Kimler Yurt Dışı Borçlanması Başvusu Yapabilir, Şartları Nelerdir?

SGK kurumu tarafından ülkeler arasında uzun vade sözleşmesi  ile imzalanan ve yurt dışındaki ülkelerde çalışanlar ile ev hanımları yurt dışı hizmet borçlanması için başvuru yapabilir.  Yurt dışı hizmet borçlanması yapabilmek için;

  • İlgili çalşılan ülkeden alınan hizmet belgesi (Çalışma belgesi),
  • İkamet belgesi (ev hanımı olarak geçen sürelerini borçlanacakları kapsamakta),

 

Yurtdışı borçlanması için detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz..

2018 Yılı SGK Yurtdışı Borçlan Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Yurt dışı borçlanma tutarı kişinin günlük olaraktan en düşük tutar talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. Yani formül borçlanılacak gün sayısı X günlük brüt asgari ücret %32 si dir.

2018 İşe Girişi Türkiye’de Sayılan Ülkeler Hangileridir?

İşe girişi Türkiye’de aynen kabul sayılan 18 ülke bulunmaktadır. Sayılan ülkelerde çalışma hizmeti bulunan kişilerin ilk sigorta başlangıçları Türkiye’de sigorta ilk başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

Sgk Girişi İle Yurtdışı Hesaplanan Bu ülkeler;

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İsviçre, Kanada, Kebek, KKTC, Lüksemburg, Makedonya ve Slovakya’dır.

2018 Yurt Dışı Borçlanma Talebinde Bulunanlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alırlar?

Yurtdışı hizmet borçlanması ile ne kadar öderim ve yurt dışı borçlanması ile emekli maaşı ne kadar soruları en çok merak edilen soruların öncesinde gelmektedir. Türkyeden emekl olan kişilerin emekli maaş tutarları ortak değildir ve değişkenlik göstermektedir. Borçlanılacak süreler ve bu sürelerin bulunduğu tarih aralığı emekli maaşı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yani 2000 öncesi hizmet fazla ise maaşınız yüksek olacak, 2000-2008 ile 2008 sonrası hizmetler fazla ise maaş kademeli olarak düşecektir. Sitemizde 2018 yılı için yurt dışından emekli olan kişilerin alacağı maaşı inceleybilirsiniz.

 

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu