SGK

2018 YILI İÇİN SSK DOĞUM PARASI

SSK Doğum Parası Nedir Kimler Alabilir?

Özel kurum veya resmi kurumlarda çalışarak isimlerine sgk prim kesintisi yapılan kadınların gebelik dönemlerinde ekonomik sıkıntı çekmemesi amacı ile kurum tarafından şartlara bağlı olarak verilen bir yardım parasıdır. Bu paranın diğer bir adı Analık geçici iş görmezlik parası olarak ta bilinir.  İş yaşantısı süren kadının gebe kalması durumunda herhangi bir tehlikeli duruma maruz kalmaması için doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olarak izin verilir ve çalışmaları yasaklanmıştır. Bazı durumlarda bu yasaktan ceza almadan çalışmaya devam etmek isteyen kadın doğum doktorundan yapacağı kontrol sonrası vereceği çalışabilir raporu ile doğuma üç haftalık bir süre kalıncaya kadar işine devam edebilir.  Rapor ile izine ayrılan kadının çalışmadığından dolayı ekonomik olarak sıkıntı çekmemesi amacı ile rapor parası yani doğum ödeneği yapılır. Bu ödeneği alabilmek için şartlar şöyledir;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık halinin devam etmesi,
  • Belirtilen sürelerde iş yerinde çalışmaması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumda dünyaya gelen bebeğin sağ olması gerekir.

Erken Doğum Olursa Doğum İzli ve Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?
Doğum öncesi izin yapmak için raporlu olarak 8 haftalık izne ayrılan hamile anne adayı yaşayacağı erken doğum ile kullanamadıkları izin süresini doğum sonrası 8 haftalık izine eklenebilir.  Doğum gerçekleşmeden önceki hamilelikten dolayı doğum izni başladığında çalıştığı yerde sigorta kaydı bulunmaktayken rapor süresi içinde işverence iş yerinden çıkarılmış olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki hesaplanan doğum parasını yinede alabilirler.

Doğum Yardımı  Tutarı Ne Kadar Ödenmekte

Doğum yardımı ödemesi anne adaylarının dünyaya getireceği çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Şuan için geçerli olan doğum ödeneği birinci, ikinci ve üçüncü çocuk sayısına göre tutarlar şu şekildedir;

  • Birinci çocuk için 300 TL ödenecek.
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL tutarında yarım parası ödenir.

Örnekle Açıklayacak Olursak;
1 ) İlk defa gebe kalan ve dünyaya sağ olarak getirdiği bebeğinden dolayı annenin alacağı para 300 TL olacaktır.
2) Yine farklı bir örnek verecek olursak dünyaya ikinci çocuğunu getiren anne adayı bir kadının alacağı yardım 400 TL olacaktır.

Doğum yardımları Aile ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Yine yardım başvurularını yapmak isteyen kişiler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine şahsi olarak başvuru yanı sıra taahhütlü şekilde göndereceğiniz posta ile de yapabilirsiniz. Kamuda çalışan memur bayanlar ise kendi çalıştıkları kurumların muhasebe departmanlarına başvurarak bilgi alabilirler. Yine daha detaylı bilgi almak isteyen anne adayları 144 veya 183 numaralı telefonlardan bilgi alabilir.

Anne adaylarının doğumdan sora alabileceği ödemeleri Türkiye deki tüm PTT şubelerinden kimlikleri ile alabilecektir. Yatırılan parayı ptt çalışanı sadece anneye vermek zorundadır, anne harici bir başkasına baba bile olsa ödeme yapılmaz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu