Pratik BilgilerSGKVERGİ

2018 Yılı 7143 Sayılı Torba Yasa Başvurusu, İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır ?

Vergi ve SGK borcu biriken kişileri yakından ilgilendiren ve borç yapılandırmanın çıkacağı günü bekleyen vatandaşlar için ilgili kanun 7143 Sayılı torba yasa kanunu ile 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanması ile resmen yürürlüğe girmiş oldu. Vergi ve sigorta borcu bulunan kişiler için başvuru için getirilen diğer bir kolaylık ise artık vergi dairelerinde sıra beklemeden 7143 Sayılı torba yasa yapılandırma başvurusunu İnternet üzerinden online olarak başvuru yapabilecek. Haberimizin detayını inceleyerek 7143 sayılı yapılandırma başvurusunun İnternet üzerinden nasıl yapılacağı, başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlara değineceğiz.

 7143 Sayılı torba yasa kanunu başvurusu hangi borçları kapsıyor.

7143 Sayılı yasa ile devletin alacağı bulunan vergi borçları, vergi cezaları, öğrenim kredisi borçları, trafik cezası, sgk 4a prim borçları, bağkur prim borçlar için başvuru yaparak yeniden yapılandırma yapacaksınız. Borçlar 31 Mart 2018 tarihinden önceki borçları kapsayacak ve 31 temmuz 2018 tarihine kadar devam edecektir.

İnternet’ten 2018 – 7143 sayılı kanun için vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır

Daha önceki tarihlerde bu tür vergi borcu taksitlendirme işlemleri için borçlu kişilerin yapılandırma başvurus için bizzat vergi daireleri veya sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapmaları gerekmekteydi, ancak günümüz gelişen teknolojisi ve Gelir idaresi tarafından geliştirmesi yapılan İnternet teknolojileri ile artık bu tür başvurular yorulmadan çok kısa süre içerisinde İnternet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden vergi yapılandırması başvurusu için e devlet şifreniz ile interaktif uygulamalar modülünden www.gib.gov.tr adresinden yapabileceksiniz. Bu başvuruyu yapabilmek için vergi dairesinden alabileceğiniz kullanıcı kodu ve şifresi veya e devlet şifresi olması gerekmektedir.  Online vergi yapılandırma başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

1 – www.gib.gov.tr adresine giriş yapın. Sayfaya giriş yaptığınıza ana sayfada aşağıdaki resimde yer alan interaktif vergi dairesi kısmını tıklayın.

2 – Burayı tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde göründüğü gibi interaktif vergi dairesi ana sayfası gelecek. 

3 – E devlet şifresi ile giriş kısmını tıkladıktan sonra açılan ekrandan T.C. numaranızı ve e devlet şifrenizi yazarak devam edin. Daha sonra interaktif vergi dairesi ana sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ana sayfada sol tarafta 7143 S. Kanun kapsamındaki işlemler menüsünün altında yer alan;

Yukarıdaki aşamalardan 21 Mayıs 2018 tarihi itibari ile yapılandırma başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet vergi dairesinden online yapılandırma başvurusu sonrası başvuru ne zaman onaylanır ?

İnternet üzerinden yapmış olduğunuz 7143 sayılı yapılandırma başvurusu sonrasında ödeme planınız oluşturulması için borçlarınızın bulunduğu vergi dairesinin takibat, borç servisinden onaylanıp işleme alınması gerekir, bu süreç ortalama vergi dairesine göre değişkenlik göstererek 3 gün ile 7 gün arasında değişmektedir.

7143 Sayılı Torba Yasa Başvurusu İle Borç Yapılandırma İşlemi Avantajları Nedir

2018 yılı için beklenen yapılandırma başvurusunun resmi gazetede yayınlanması ile netlik kazanan 7143 sayılı torba yasa kapsamında hem devletin kasasına belirlediği bütçe doğrultusunda kaynak sağlanmış olacak, hemde borçları faiz veya anaparanın bütün halinde kişilerin ödeme gücünü aşmasından dolayı tahsil edilemeyen alacaklar için kolaylık sağlanmış olacak.

  • 7143 sayılı kanunla 2018/Mart ayı ve ya öncesinde ödemediğiniz vergi borcu, trafik cezası, öğrenim kredisi borçlarınızı yeniden yapılandırabileceksiniz.
  • Borçlar için peşin ödemenin yanında 6,9,12 ve ya 18 taksit seçeneklerini seçme hakkınız var. Taksitli ödemede taksit ödemeleri iki ayda bir yapılıyor.
  • Peşin ödeme halinde enflasyon farkında %90 indirim yapılacak ve siz sadece %10’luk kısmını ödeyeceksiniz farkın. Tabi şunu unutmayın borcun anaparası her zaman için ödenecek . Anapara borcunun tamamının silinmesi söz konusu değildir.
  • Trafik cezaları yönünden yapılandırma çok avantajlı olacak. Sadece borcun anapara tutarının yarısını ödeyerek trafik cezası borçlarınızı yeniden yapılandırabilir siniz.

 

 Musa ŞAHAN

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu