Emeklilik

2017 Emekli Maaş Zamları

Emekliler için 2017 yılında ne kadar zam verilecek ? Aralık ayı enflasyon oranları sonucunda emeklilerin alacağı 2017 emekli maaşı zamlarının oranı ne kadar olacak ? Türkiyede 12 milyona yakın emeklinin maaşına yansıyacak emekli zammı ne kadar olacak ?

2016 Yılının aralık ayında Türkiye İstatistik Kurumu’nun verdiği enflasyon oranlarına göre 12 milyon kişinin emekli maaş zammı da netlik kazanması bekleniyor.

2017 EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK

Tuik’in hazırladığı enflasyon oranları verileri 2016 Aralık ayında paylaşıldığında emekli maaş zamlarının 3 ocak 2017 tarihinde emeklilere açıklanması bekleniyor.  SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşına yansıyacak zam farkları 2017 senesinin 6 aylık dönemine eklenecek. Belirlenen zamları 3 Ocak 2017 tarihinde kesinleşmiş şekilde sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

2017 EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI NE OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emekli maaş alanların zam oranları tahmini olarak yüzde 3’ün üzerindenbaz alınması tahmin edilmekte. Maaş farkı örneğini şöyle anlayabilirsiniz;  enflasyon oranı % 3,5 civarında verilirse en düşük SSK emekli aylığı 2017 yılının ilk 6 aylık dönemi için 1.339 TL olacak. Bu zamlı rakam 2000 yılından önce emekli olan kişiler için geçerli. 2000 yılından sonra emekli olan  SSK’lılar ise en düşük emekli aylığı olarak 826 TL civarı alacaklar.
Bağ-Kur emeklileri içinde 2017 zammı aynı koşullar  geçerli olacak. Enflasyon oranı zam için gösterge niteliğinde. Bağ-Kur emekliler yüzde 3.5 oranında bir zam alırlarsa maaşları 1204 TL’ye ulaşacak. Bağ- Kur tarım emeklilerinde tahmini 2017 maaşı 948 liraya yükselecek.
Memur emeklilerin artış oranları ise kesinleşmiş durumda. % 3 maaş zammıyla en düşük Emekli Sandığı emeklisi maaşı 1.752 TL’ye çıktı.  Ayrıca memur emeklileri %3’ün üzerinde bir enflasyon gerçekleşirse enflasyon farkı da alacaklar.

Geçtiğimiz 2016 senesinde emeklilerin tamamına seyyanen zam yapılmış ve her emekliye 100 TL ek para ödenmişti. Bu yılda yani 2017 de emeklilere seyyanen zam var mı? diye akıllara bir sorular gelmektedir ancak yapılan açıklamalara göre 2017 emekli zamları normal standartlarında olacağı ve 2017 seyyanen bir zammın söz konusu olmadığı anlaşılıyor.

BU SENE EMEKLİ OLANA 3 AYRI ZAM

2016 yılının sonuna kadar emekli olanlara 3 ayrı zam alacaklar. 2017 yılından önce emekli olanlara 100 lira seyyanen artışa ilave ocak ve temmuz zammı da eklenecek. Aynı zamanda 2017 Ocak’ta yeni bir artış uygulanacak. 25 Aralık 2015 tarihli torba yasa ile 2016’da emekli olacak tüm SSK ve Bağ- Kur’luların seyyanen zam da dahil olmak üzere üç ayrı artıştan yararlanmaları sağlandı. Bu yıl emekli olacaklarıı maaş zammı müjdesi bekliyor. Ocak ayından Aralık ayına kadar 2016 yılı sonuna kadar emekli olacak kişilere emeklilik hayatına toplamda 355 TL’ civarındaki farklı emekli maaş zamlarıyla merhaba diyecek. SGK tarafından hazırlanan plana göre, yeni emeklilerin bu yılki maaş zammı, 242 TL’den başlayıp 335 TL’ye kadar ulaşıyor.

2017’de artış

Buna göre bu yıl içinde emekli aylığı bağlanırken, 2016 Ocak itibarıyla aylık tutarı hesaplanacak. Bunun üzerine de daha önceden emekliliği devam eden kişilere uygulanan artışlarda dahil edilecek. Ocak 2016 itibariyle emekliler 100 liralık seyyanen zam, ayrıca 3.86 oranında enflasyon artışı almışlardı. Buna ilave olarak temmuzda da yüzde 3.63 oranında bir artış daha eklendi. Bu üç artışın hepsi 2016 yılında emekli olacak herkes için uygulanacak. Bütün bunlara ilaveten Ocak 2017’de ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon rakamı da yine emeklilerin maaşlarına eklenecek. Söz konusu düzenlemeden sadece 31 Aralık 2016 tarihine kadar emekli olacak SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.

EMEKLİ MAAŞINIZI SORGULAYIN

Emekli maaşlarınızdaki zam farklarını kimlik bilgilerini ile  e-Devlet sistemi üzerinden inceleyebilirsiniz. SSK emekli maaşı sorgulama işleminizi sadece e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektesiniz bunun için aşağıdaki link adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Emekli maaşı sorgulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

SSK Emekli Maaşı Sorgulaması için Tıklayınız

BAĞ-KUR emekli maaşlarının sorgulamasında sadece e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki linke tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Emekli maaşı sorgulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

4B Bağkur Emekli Maaşı Sorgulaması için Tıklayınız

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu