SGK

18 Yaşını Dolduran Kız / Erkek Çocuğun Sağlık Güvencesi Nasıl Sağlanır

Şuan uygulamadaki SGK mevzuatı gereğince 18 yaşına kadar gelen süreç içerisinde tüm sağlık giderleri ve harcamaları ücretsiz olup devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak 18 yaşını dolduran geçlerin sağlık ve hastane, ilaç giderleri yine SGK tarafında devlet destekli olarak karşılanması için kişinin bazı şartları taşıması ve bu şartları taşımaya devam etmesi gerekmektedir. Haberimizin detayında yaşını dolduran gençlerin aileleri veya devlet tarafından sigorta giderleri veya GSS (genel sağlık sigortası) tarafından ödemesi gereken prim hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

18 yaşını dolduran ve öğrencilik durumu devam ederek okulda okuyan kız ve erkek çocukların sağlıktan yararlanma durumları devam eder mi ?

18 yaşını bitiren genç çocukların eğitim hayatına devam etmemesi sebebi veya lise öğretimini tamamlamayan kişilerin anne ya da babalarının dahil olduğu sağlık güvencesinden  yararlanma durumları çocuğun cinsiyetine ve anne/babanın sigorta ilk defa giriş tarihine ve hangi sigorta sandığına tabi olduğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu hususta 18 yaşı bitirmiş, liseden de mezun olmamış çocukların sağlıktan yararlanmalarına ilişkin tüm durumlar aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Kız çocuğunun eğer anne ya da babasının ssk kapsamında 01.10.2008 tarihinden önce en az 120 günü, bağkur kapsamında en az 180 günü varsa evleneceği tarihe kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Aynı şekilde kız çocuğunun eğer anne ya da babası ilk defa memuriyete 01.10.2008 tarihinden önce atandıysa bu durumda olanlar da evlenecekleri tarihe kadar anne ya da babasının güvencesinden yararlanabilir.
  • Erkek çocuklarında ise okumaya devam etmeyen çocuklar 18 yaşı tamamladığı tarihten itibaren anne ya da babasının güvencesinden yararlanamaz. Bu durumun tek istisnası 01.10.2008 tarihinden önce devlet memurluğuna atanmış olanların erkek çocukları için geçerli. Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 tarihinden önce devlet memuru olmuş erkek çocukları 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar hiç bir şart aranmadan sağlık güvencesinden yararlanır. Ancak anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden sonra memur olmuş erkek çocuklarından 18 yaşını tamamlamış olanların sağlık güvencesinden yararlanma hakkı yok.
    Yukarıda belirtilen durumlardan sağlık güvencesi sona erecek olan çocukların zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri gerekiyor.

18 yaşını doldurmasına rağmen eğitim hayatını sürdürmeyen ve malullük durumları var olupta bu maluliyet %60 ve yukarısında bir rapor alabiliyorsa SGK sağlık kuruluna yapılan başvuru neticesi alınan onay ile birlikte anne ya da babasının güvencesinden faydalanabilmektedir.

18 yaşını tamamlayan ancak lisede okuyan çocukların sağlıktan faydalanma durumu

18 yaşını dolduran ve eğitim hayatına devam eden çocuk ve gençler eğitimine devam ettirdikleri süreç içerisinde 20 yaşını tamamlayana kadar sağlıktan yararlanmaya devam eder. Tabi çocuk 18 yaşını tamamladığında sağlık güvencesi otomatik olarak durdurulacaktır, bu durum ile karşılaşıldığında anne veya babanın SGK merkezlerine giderek sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi ve güncel öğrenci belgesi ile başvurması gerekmektedir.

SGK sağlık yardımı başvuru formunu indirerek doldurmalısınız  >> Sağlık yardımı talep taahüüt formu indir

18 yaşını tamamlayan gençlerin annesi veya babasının herhangibi bir sandıktan sağlık güvencesi bulunmuyorsa çocuğun eğitimi devam etse bile sağlık güvencesi kapsamında olabilmesi için kendi namına GSS yani genel sağlık sigortası yatırmaya başlar. Genel sağlık sigorta primlerinin ne kadar ödeneceği veya başvurusunun nasıl yapılacağını sitemizden GSS başvuru olarak aratarak ulaşabilirsiniz.

18 yaşını tamamlayan ancak liseyi bitiren çocukların ve gençlerin sağlıktan yararlanma durumları

Lise eğitim süresini bitiren gençlerin sağlıktan faydalanma süreçleri yine anne veya babanın herhangibi bir sandıktan sigorta primleri yatıyor ise mezuniyet tarihinden itibaren 2 sene daha anne ya da babasının sağlık güvencelerinden faydalanma şansları bulunur. Bu süreç için üst sınır 20 yaşın tamamlandığı tarihtir. Yine aynı şekilde uygulanması gereken işlem ise 18 yaşın tamamlandığı tarihten itibaren SGK’ya sağlık talep formu ve öğrenci belgesi ile başvuru yapmak.

Şayet 18 yaşını dolduran ve lise öğrenimini tamamlayarak  mezuniyet hakkını kazanmış kişinin anne ya da babasının aktif sosyal güvencesi yoksa bu kişilere de SGK tarafından lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 sene süreli ücretsiz sağlık hizmeti verilebilmekte. Aynı şekilde 18 yaşını tamamlamış bu durumdaki çocuk için de Sağlık talep formu ve öğrenci belgesi ile başvuru yapılması gerekiyor.

18 Yaşını Dolduran ve Üniversite Öğrenimini Sürdüren Gençlerin Sağlıktan Faydalanma Durumları..

18 yaşını bitiren ve eğitimlerini üniversite düzeyinde devam ettiren gençler 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne ya da babasının üzerindeki sağlık güvencesinden faydalanmaya devam edebilir. Üniversiteyi kazanan gençlerin sağlık güvencesinden faydalanmaya devam etmeleri için sağlık talep formu ve öğrenci belgesi ile SGK’ya başvuru yapmalıdır. Üniversitede okuyan ve ailesinin hiç bir sgk sandığından sigortası yatmayan gençler GSS genel sağlık sigorta primleri yatırması zorunludur.

Üniversiteden mezun olan gençler ailesinin sağlık güvencesi üzerinden sağlık yardımından faydalanmaya devam edebilir mi ?

Gençlerin eğitimleri üniversite mezuniyeti ile tamamlamaları durumunda yine yaş kıstası devreye girerek ailesinin herhangi bi bir sağlık sandığından prim yatırsa bile maalesef sağlık güvencesinden yararlanamıyor. Ancak üniversiteyi bitiren genç henüz 25 yaşına gelmemiş ise üniversite mezuniyet tarihinden itibaren tam 2 yıl süre ile ailesinin sağlık güvencesi kapsamında sağlıktan faydalanmaya devam edebilecektir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu